poniedziałek, 6 stycznia 2014

CIEKAWSKI PONIEDZIAŁEK

Hej kochani :**
Z okazji,że dzisiaj jest poniedziałek stwierdziłam,że co tydzień będę pisać specjalnie dla was jakąś CIEKAWOSTKĘ :)
Będzie ona związana ogólnie z wyglądem (może to być jakiś kosmetyk,część garderoby bądź materiał itp. ). Dzięki temu każdy poniedziałek będzie nazwany "CIEKAWSKIM PONIEDZIAŁKIEM"
W komentarzach możecie pisać swoje pomysły,ponieważ z chęcią sprecyzuję wasze przemyślenia :)
Dziś padło na "JEANS"
A więc do dzieła ;

Dżinsy (z języka angielskiego JEANS ) -obecnie chodzą w nich niemal wszyscy.Do pracy ,szkoły ,na zakupy, wycieczkę i w każde inne miejsce.
Materiał ,z którego szyje się dżinsy,fachowo określa się nazwą "denim". Już w XIX wieku tenże materiał wykorzystał Jacob Davis. Mężczyzna wyemigrował w wieku 23 z Rosji do Ameryki, gdzie wówczas panowała gorączka złota. Jacob znalazł sobie inne zajęcie,zaczął bowiem szyć z denimu ubrania robocze z myślą o robotnikach i górnikach. Davis wpadł na pomysł,aby wzmocnić spodnie dodatkowo metalowymi nitami. Pierwszą fabrykę jeansów założył Levi Strauss ,która kultowe spodnie produkuje do dnia dzisiejszego.


Wielkie jeansowe BuuuuM
Nazwę dżinsy (jeans) wymyślili dla spodni młodzi ludzie pod koniec lat 50-tych XX wieku. Utworzyli je od nazwy tkaniny podobnej do denimu - jean. Spodnie z denimu nie kojarzyły się już wtedy ze strojem roboczym,stały się za to symbolem młodzieńczego buntu.Z roku na rok zyskiwały na popularności, nosili je w Ameryce ludzie niezamożni,młodzież i dzieci. Kilka lat przed II Wojną Światową włożyły je na siebie również panie. Od tego właśnie momentu cały świat oszalał na punkcie DŻINSÓW. Po wojnie produkowano je już w milionach a nawet w miliardach sztuk.Bogowie ekranu w jeansach
Niebieskie spodnie polubili również artyści,zwłaszcza aktorzy filmowi,którzy jak nikt inni przyczynili się do rozpowszechniania jeansowej mody.Jeansy nosili;
Marylin Monroe 
James Dean
Ronald Reagan
oraz ekranowi kowboje z Johnem Waynem na czele.


W Polsce,podobnie jak i w pozostałych krajach zza żelaznej kurtyny,dżinsy pełniły jeszcze dodatkową rolę. Ich noszenie pozwalało manifestować tęsknotę za wolnością oraz stanowiło formę buntu przeciwko ówczesnej władzy. Modę na jeansy w latach 50 -tych lansowała przede wszystkim warszawska i krakowska młodzież uniwersytecka i artystyczna. 


Jeansy dziś
Moda dżinsowa trwa już przeszło 150 lat i nikt w tym czasie nie wymyślił spodni lepiej skrojonych, bardziej uniwersalnych i sympatyczniejszych niż szare,dobre blue jeans.


Top 10 Brands Of Jeans
1.Levi's

2.Wrangler Jeans 

3.Killer Jeans

4.Diesel

5.True Religion

6.Nostrum Jeans

7.Calvin Klein

8.Spykar

9.Pepe Jeans London

10.Lee Jeans

Mam nadzieję,że się podoba :D
Postaram się dodać coś jutro xxx

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz